PRP-терапия

- відносно молодий напрямок в лікуванні хвороби суглобів, засноване на регенеративних властивостях збагаченої тромбоцитами плазми крові. Цей метод лікування не викликає алергій, не впливає на функції печінки і нирок. Детальніше про те, що таке PRP-терапія, в яких випадках її рекомендують лікарі і чого очікувати від процедури.

Що таке PRP-терапія і як вона діє? 

Назва методу (platelet-rich plasma) з англійської перекладається як «плазма, збагачена тромбоцитами». Тромбоцити - особливі клітини крові, їх основна функція - захист організму від крововтрати. Під впливом речовин, що потрапляють в кров із зруйнованих при травмі клітин судинної стінки, тромбоцити осідають на ураженій ділянці і разом з особливим білком - фибрином - формують тромб. Після того як уражену ділянку судини виявляється перекритий, тромбоцити починають виділяти безліч біологічно активних речовин, що сприяють відновленню пошкодженої ділянки. Серед цих речовин є регулятори активності фібробластів - особливі клітини, які синтезують колаген та еластин, білки, від яких залежить еластичність шкіри, міцність зв'язок, стан суглобового хряща. На здатності тромбоцитів регулювати регенерацію (відновні процеси) і заснована PRP-терапія. Перші наукові роботи в цьому напрямку з'явилися в 70-х роках XX століття [1], але особливо активно методика почала розроблятися на початку століття нинішнього. Зараз вона застосовується в травматології та ортопедії, стоматології, відновної медицини, косметології. Збагачену тромбоцитами плазму отримують з власної крові пацієнта. У різних видів кров'яних клітин різна маса. А значить, якщо піддати взяту кров центрифугированию, клітини осядуть в пробірці чіткими шарами: внизу виявляться більш важкі еритроцити і лейкоцити, вгорі - тромбоцити і плазма. Після того як верхній шар відокремлюють від основної маси, і виходить, власне, збагачена тромбоцитами плазма. Якщо у вихідному матеріалі - в крові - міститься 180-320 × 109 / л тромбоцитів, то після збагачення згаданим вище чином їх стає 1000-2500 × 109 / л, тобто приблизно в п'ять-вісім разів більше. Хрящова тканина сама по собі має досить обмежений потенціал до відновлення. Але, потрапляючи в суглоб, тромбоцити з збагаченої плазми крові виділяють ті самі, особливі біологічно активні речовини - фактори росту, які діють безпосередньо на фібробласті хрящової тканини: 

 • інсуліноподібний фактор росту (IGF-1) - стимулює клітинний ріст, диференціювання, міграцію клітин;
 •  тромбоцитарний фактор росту (PDGF) - відіграє важливу роль в процесі регенерації і виживання клітин; 
 • трансформуючий фактор росту (TGF-β) - зменшує запальні процеси, стимулює синтез колагену, пригнічує апоптоз (природну загибель клітин); 
 • фактор росту ендотелію судин (VEGF) - зменшує проникність стінок судин, покращує кровопостачання тканин; 
 • епідермальний фактор росту (EGF) - запускає процес оновлення, ділення клітин; 
  фактор роста фибробластов (FGF) — стимулирует рост кровеносных сосудов, увеличивает количество фибробластов. 

Всі ці фактори не тільки сприяють відновленню хрящової тканини, а й зменшують активність запалення і знижують больовий синдром - головну скаргу пацієнтів при патології суглобів.

Показання та протипоказання до проведення PRP-терапії 

PRP-терапія, як і будь-яке лікування, має свої обмеження і цільове призначення. До показань належать: 

 • відновлення після розтягувань і надривів зв'язок або м'язів;
 • хронічні спортивні травми;
 • артрити, артрози (запальні і дегенеративні зміни в суглобах);
 • тендовагініти;
 • п'яткова шпора;
 • інші хронічні патології опорно-рухового апарату. 

Протипоказання до проведення PRP-терапії можуть бути відносними і абсолютними. 

Відносні протипоказання - тимчасові стани, при яких процедуру робити не можна. До них відносяться: будь-яка гостра інфекція - вірусна або бактеріальна; висока температура (вище 38 ° C); використання ліків, що змінюють згортання крові (ацетилсаліцилова кислота, варфарин та інші). Після того як ці фактори будуть усунені, PRP-терапію проводити можна.

Абсолютні протипоказання - це хронічні, тобто непереборні, стану, при яких процедура протипоказана категорично: 

 • будь-які пухлини, як доброякісні, так і злоякісні;
 •  аутоімунні захворювання (ВКВ, ревматоїдний артрит і так далі); анемія (гемоглобін <90 г / л); 
 • тромбоцитопенія та тромбоцитопатія; 
 • непереносимість натрію цитрату (його додають в кров, щоб вона не згорталася в пробірці);
 •  імунодефіцит; сепсис. 

При всех этих состояниях возможный вред от манипуляции превышает пользу. 

Підготовка до процедури і її проведення

 Щоб PRP-терапія була ефективною, потрібно підготувати організм. Куріння, зловживання алкоголем, бідний вітамінами раціон (фастфуд і напівфабрикати) погіршують якість отриманої збагаченої плазми, тому: за два тижні до процедури потрібно припинити пити препарати, що впливають на згортання крові (НПЗЗ та інші); необхідно на той самий строк виключити алкоголь; слід мінімум за добу перестати палити (а краще - також за два тижні); варто додати в раціон чорний хліб, цільні злаки, субпродукти (джерела вітамінів групи В), квашену капусту, чорну смородину, шипшину (вітамін С) або полівітамінний комплекс. Крім цього, бажано вести розмірене життя, висипатися і уникати стресів. Сама процедура PRP-терапії складається з декількох етапів: Лікар бере 10-20 мл крові і поміщає в спеціальну пробірку. Кров обробляється в центрифузі. Отримані в результаті кілька мілілітрів збагаченої плазми переносять в шприц з голкою для внутрішньосуглобових ін'єкцій. Плазму вводять в порожнину суглоба. Після введення пацієнт кілька разів згинає і розгинає кінцівку, щоб введена плазма рівномірно розподілилася в суглобової порожнини і перетворилася в гель. Відразу після маніпуляції біль може посилитися, але протягом декількох днів проходить. Як правило, лікувальний ефект зберігається 6-12 місяців.

Переваги PRP-терапії для лікування захворювань суглобів 

Після проведеного курсу PRP-терапії: поліпшується кровообіг в області ураженого суглоба; зменшаться спазм м'язів, що оточують суглоб, отже, знижується біль і розширюється амплітуда рухів; прискорюється відновлення хряща; нормалізується склад суглобової рідини. Все це прискорює реабілітацію після гострої травми або покращує якість життя при хронічному запаленні суглоба. PRP-терапія не викликає алергічних реакцій, оскільки вона передбачає використання тільки власних клітин пацієнта. З цієї ж причини при такій процедурі немає ризику занести разом з кров'ю якусь інфекцію. Введене речовина не впливає на печінку, нирки та інші внутрішні органи, так що ризик ускладнень після PRP-терапії мінімальний.